Storsejr til Lyngby
Af: Michael Bast
Opgør mod Øresund savnede totalt spænding
Louise Helt scorede fem gange for Lyngby mod Øresund
Ni minutter gik der. Så førte Lyngbys tophold i damernes 1. division med 7-0 over gæsterne fra Øresund. Så var den kamp afgjort. Pausestilling 21-6. Slutstilling 36-14.
Det var ikke så underligt, at pigerne havde lidt svært ved at tage kampen dybt alvorligt efterhånden, og der kunne være scoret mange flere mål, mindst 50, men der blev efterhånden brændt i stor stil.
Det er ingen tilfældighed, at Øresund er bundprop i divisionen. Holdet er i sin nuværende forfatningen næppe heller i stand til at klare sig i anden division.
Lyngby skal bare se frem. Toppen i 1. division er så tæt, at der ikke er råd til svipsere. Næste modstander er Roskilde i det, der kunne ligne en slags lokalopgør på søndag i Roskildehallerne kl. 16. En svær kamp med Lyngby som beskeden favorit.
Forhåbentlig er Lyngbys playmaker, Stine Krag-Nielsen, klar til denne kamp. Mod Øresund sad hun ude med knæproblemer.
Lyngbys målscorere: Mie Gjerlufsen 6, Louise Helt 5, Rikke Iversen 5, Signe Fangel 5, Celina Majka Falck-Jensen 4, Isabella Nielsen 4, Christina Haurum 3, Mette Vestergaard 3, Sofie Janum Eskildsen 1.
11.01.2012