Lyngbys ære reddet i sidste sekund
Af: Michael Bast
Rødovre besejret med 15-14 efter en kamp, som hurtigt skal i glemmebogen
Efter to svære topkampe mod Nykøbing og Skive var der lørdag aften lagt op til en nem kamp for Lyngbys damer i 1. division, som besøgte Rødovre. Men da det kom til stykket, var Lyngby kun et sekund fra at sætte point til, men heldigvis: med et sekund tilbage sørgede Mette Vestergaard for sejren på 15-14.
"Det er blev en kamp, som hurtigst muligt skal gå i glemmebogen. Vi var simpelthen ikke mentalt til stede, og det forstod et godt fightende Rødovre-hold at udnytte i en kamp, hvor begge hold havde svært ved at score," siger Lyngbys cheftræner Jakob Fryd.
"Vi så samme udfald sidste år i den sidste kamp mod Øresund, hvor vi også var storfavoritter. Men den kamp tabte vi. Hvis man skal glæde sig over noget fra kampen mod Rødovre, så er det, at vi trods alt formår at vinde en kamp, hvor vi mentalt slet ikke er på," siger Jacob Fryd.
Spillet i Rødovre var fuldstændig modsat kampen mod Skive, som endte med et 32-29 nederlag i Lyngbyhallen. Der fungerede forsvaret ikke, mens der blev spillet flot i angrebet. I Rødovre var det lige modsat. Forsvaret stod rigtigt og holdt Rødovre på 14 scoringer. Til gengæld kneb det gevaldigt med afslutningerne i den modsatte ende, specielt afslutningerne på distancen.
Nu skal den kommende uge bruges til at vaske kampen mod Rødovre ud af erindringen, før det på lørdag gælder den superspændende hjemmekamp mod topholdet Sønderjyske.
Læs meget mere om den kamp i DGO's weekendudgave og på www.dgo.dk
Lyngbys målscorere i Rødovre: Mette Vestergaard 3, Stine Krag-Nielsen 3, Kathrine Lauritsen 3, Celina Falck 3, Louise Helt, Christina Haurum og Mie Gjerlufsen hver 1.
13.11.2011