Udskriv siden

Børn i Lyngby Håndbold Klub hjælper børn gennem lodsalg

Af: Vivi Jessen

Under mottoet "Hjælp til selvhjælp" sælger børn fra Lyngby Håndbold Klub julelodder.

Børnehjælpsdagens landsdækkendejulelotteri er på gaden fra den 31. oktober til 24. december.
Over hele landet vil børn sælge de velkendte julelodder.

I Kgs. Lyngby var det Borgmesteren Rolf Aagaard-Svendsen, der købte det første julelod i Lyngby-hallen, hvor mange børn havde fået uddelt lodder, så de var klar til at sælge rundt omkring i Kgs. Lyngby.

Lyngby Håndbold Klubs ungdomsafdeling vil være at finde i Lyngbys centrum lørdag den 14. november fra kl. 10.00, hvor de vil sælge så mange lodder som muligt.

Når du køber et lod, så støtter du både Lyngby Håndbold Klubs Støtteforening Frikast, som hjælper alle ungdomspillerne med at komme med på håndboldture og Børnehjælpsdagens arbejde for de 14.000 anbragte børn og unge, der bor på institution eller familiepleje i Danmark.

Børnene er vores fælles fremtid, så uanset det store behov for hjælpeydelser til udlandet, har børn og unge i Danmark også brug for støtte.

Børnehjælpsdagen fokuserer på at give opmærksomhed og positive oplevelser til de anbragte børn og unge. De har fortjent en ekstra chance - hvis livet skal lykkes!

Et julelod koster 20 kroner, og man kan vinde et af de mange gavekort á 200 kr. til en række landsdækkende butikskæder.

Yderligere information: Lone Marcher 28 30 02 93

03.11.2009